Nyrkta bemutatsa
Fldi Bence 2004.10.10. 15:22
A bal oldalt lthat kpen a stadion helyt mutatom meg.....
Trtnelem
Korbbi neve Gebe volt, mely szemlynvbl szrmazik. ” A Nyrsg s a Szamos menti sksg szeglyn birtokos Kta nemzetsg alaptsa „1332-34 kztt jelenik meg a Ppai tizedjegyzkben. 1286-tl a XV-XVI. szzadig a Kta csaldbl szrmaz Csaholyi csald birtok volt. 1547-ben Csaholyi Imre kt lnynak fistsa utn fldesurai Melith Gyrgy s Pekry Mikls. 1648-ban a Sulyok csald ngy tagja, 1643-ban Lnyay Zsigmond, 1659-ben Kapy Katalin is brt egy-egy rszt belle. A XVIII. szzad elejn a Melith-rsz a kincstrra szllott, kirlyi adomnyknt br Splnyi tbornok kapta meg, s tle 1727-ben Etvs Mikls vette meg.” A XVIII. szzad vgn hrom jelentktelenebb birtokosa volt grf Teleki Jzsef, Bay Gyrgy s Pcsy Anna. A szzadforduln a herceg Odescalchy csald nagyobb rsze a hatrnak, de grf Berthold Arthurnak s Rba Lszlnak is van itt birtoka. A falu hatrnak tagostsa 1845-ben megy vgbe, ekkor klntik el az rbli fldeket a fldesri birtoktl. Az 1848-as szabadsgharcban a legenda szerint a gebei lakosok is tevkeny rszt vllaltak. 134-es ltszm lelmezsi listt tartottak szmon az idsebb emberek. E szzad kapitnya Csanlosy Jnos volt. Ennek a trtnelmi esemnynek az emlkre a kzsg f utcjn emlkoszlopot lltottak. A kzsg az 1860-as vekben kzigazgatsilag a Nyri, az 1870-es vektl a mtszalkai jrshoz tartozott, majd az 1920-as vekben a Nyrmeggyesi krjegyzsghez kerlt. 1928-ban Gebe kzsg a vilghborban s az azt kvet megszlls ideje alatt elesett 74 ember emlkre emlkmvet lltott a reformtus templom kertjben. A telepls kvestja 1937-ben plt.
Az 1940-es vekben nll nagykzsg volt. 1944-ben Szatmr Megye legsttebb, legelmaradottabb, legszegnyebb kzsgei kz tartozott. A II. vilghborban kzsgnkbl 30 katona vesztette lett. 1945-ben 350 csald jutott fldhz. 2700 katasztrlis hold fldet osztottak ki. Ettl az vtl kezdve lland krorvos mkdik a faluban. 1949-ben gylt ki a fny a teleplsen. Laksok sort ptettk fel. A gygyszertr 1951-ben plt meg. A kzsget 1955-ig Gebnek hvtk. Ez szemlynvbl keletkezett, melynek alapja a rgi magyar Gebert, Gebrt beczett alakja lehetett. A np szjn a Gebe (”sovny, rossz l”) viszont rossz sovny lra alkalmazott fnv s ezt a lakossg srelmesnek tartotta ezrt krte a nvvltozst. A hatsg a Nyrkta nevet adta a teleplsnek, arra hivatkozva, hogy a falu els birtokosai a Kta nemzetsgbl szrmaznak. 1974-ben rendszeres autbusz jrat indult Mtszalkra. Az ids emberek szmra a ma is mkd regek Napkzi Otthona nyjtott vdelmet. A legfiatalabb korosztly rszre a Napkzi Otthonos voda kt csoporttal mkdik. A gyerekek kt pletbe jrnak iskolba. 1970-tl Nyrkta nagykzsgi kzs tancs trskzsge, tancsnak szkhelye Hodsz. 1990-tl a trskzsgekbl kivlt nll lett.
A 90-es vektl ugrsszer fejlds indult el a faluban. Ma mr tbb hzban gz, telefon szolglja az emberek knyelmt. Szilrd burkolat utak hlzzk be a falut. Felplt az j ltalnos Iskola s Mveldsi Hz.
A jelen A telepls laknpessge: 1815 f (2002. prilis) A kzsget 22 utca alkotja, valamint a Jkei tanya, Glya-szlls, Nmeti tanya, Gulcsi tag, Rkczi tanya, Kurucz tanya vezik. A laksok szma 670, amelybl tartsan resen ll kb. 15. Az jonnan ltestett laksok szma: 11. A laknpessg korcsoportos bontsban a kvetkez kpet mutatja 2001. vben: 60 ves s a fltti lakos 303 f az sszlakossg 17,46%-a, 17 ves s az alatti lakos 491 f az sszlakossgnak 28,28%-a, inaktv lakossg 794 f az sszlakossgnak 45,75 %-a, aktv kor lakossg 869 f az sszlakossgnak 54,25%-a, SZJA-t fizetk szma 377 f az sszlakossgnak 21,77%-a. Hamarosan befejezdik az j regek Napkzi Otthonnak az ptse. A Szchenyi terv keretben j nkormnyzati szolglati laksok plnek.
A kzsg bemutatsa Nyrkta a Dlkelet- Nyrsgben, Nyregyhztl mintegy 49 km-re tallhat telepls. ghajlata a mrskelten meleg s a mrskelten hvs v hatrn terl el. Erdinek tbb mint a felt akcosok bortjk, de nagyobb terleten tallkozhatunk nemes nyrfkkal, fenykkel s tlgyesekkel is. Talaja futhomok s humuszos homok. Aranykorona rtke 6-7, gyengbb minsg. A telepls belterletnek nagysga 232 ha, klterlete 1780 ha. Nyrkta szablyos alaprajz telepls. Kzpen kt -D hossztengely t, illetve ezeket keresztben sszekt utak jellik. A futak a kzsghez vezet, ms falut Nyrktval sszekt dl utak mentn alakultak ki. A falu f tjnak kt vgn kt templom: a grg katolikus s reformtus. Ez meghatrozza a letelepeds irnyt is, hiszen az emberek megprbltak sajt templomukhoz kzelebb es lakhelyet vlasztani. gy a telepls egyik fele reformtus rsz volt, a msik rsze katolikus, ami ”Orosz-vg” nven l ma is a kztudatban. Emltst kell tenni a kt templom kztt lv rmai katolikus kpolna (kistemplom) elhelyezkedsrl is. A telepls arculata folyamatosan vltozik. A teleplsen a f meglhetsi lehetsget a mezgazdasgi szvetkezet biztostotta, mely a 90-es vek kzeptl felszmoldott teljes mrtkben. Kiegszt meglhetsi forrst jelent a mezgazdasgi tevkenysgbl szrmaz jvedelmek. Emltst kell tenni a kevs szmban foglalkoz llattenysztkrl is. A falu kereskedelmi elltottsga az lelmiszer terletn kielgt. Az idegenforgalom fellendlsrl nem beszlhetnk. Az utbbi idkben stagnls mutatkozik. A telepls egszsggyi, orvosi, llatorvosi, vdni s szocilis elltottsga megoldott. Mveldsre viszont a helyi knyvtron kvl egyb lehetsge a helyben lknek nincs. A telepls lakosai s az itt dolgoz vezetk nagymrtkben ktdnek a faluhoz, melyhez „rghzktttsg” leginkbb a falu sorst rint esemnyekkor nyilvnul meg.
Emlkmvek 1) Az 1848-as szabadsgharcban a legenda szerint a gebei lakosok is tevkeny rszt vllaltak. 134-es ltszm lelmezsi listt tartottak szmon az idsebb emberek. E szzad kapitnya Csanlosy Jnos volt. Ennek a trtnelmi esemnynek az emlkre a kzsg f utcjn emlkoszlopot lltottak. 2) 1928-ban Gebe kzsg a vilghborban s az azt kvet megszlls ideje alatt elesett 74 ember emlkre emlkmvet lltott a reformtus templom kertjben. Felavatsra 1928. augusztus 20-n kerlt sor. 3) Az nkormnyzat kezdemnyezsre a grg katolikus a templomkert keleti rszn a kapuval szemben a II. vilghborban elesett hsknek emlkm plt. Az elhelyezs oka az volt, hogy az I. vilghborban elhunyt hsk emlkre fellltott emlkoszlop a reformtus templom udvarn tallhat. A II. vilghbors emlkm felszentelse oktber 23-n trtnt. 4) 1995 oktber 22-n az 1956-os forradalom s szabadsgharcban elesett ldozatok emlkre a kzsgben mkd helyi FIDESZ alapszervezet lltott kopjaft. A kopjafa ksztje nhai Baloghn Bres Gyrgyi fafarag mvsz. 5) 1996-ban a kzsg cmert a Millecentenrium emlkre egy ovlis fatblba vsette az akkori nkormnyzat vezetsge, mely a mindenkori Polgrmesteri Hivatal utcafronti homlokzatn lthat.
Szobrok s trtneteik 1) Az 1848/49-es forradalom s szabadsgharc utn Nyrktn bujdosott Vrsmarty Mihly. A klt tiszteletre lltott szobrot a kzsg lakossga a reformtus templom kertjben. A szobrot 1994. mrcius 14-n adta t Nmeth Zsolt (llamtitkr, FIDESZ-MPP). 2) Kossuth Lajos szletsnek 200. vfordulja alkalmbl a kzsg polgrai 2002. mrcius 14-n bronz arckpes emlkkvet lltott a falu futcjn. Az alkots egy nyitott knyvet brzol, melynek bal oldaln Kossuth bronzbl elksztett arcmsa alatta a kben sajt kez alrsa, a knyv bal oldaln pedig: ”Ezen nemzetben megvan egyben az akarat s er, amellyel nem fog brni senki sem.” Kossuth Lajos Nyrkta Kzsg polgrai 2002. vben. A szobrot Gyrfi Lajos pspkladnyi szobrszmvsz ksztette. Az alkotst Jeney Sndor polgrmester s Kozma Pter a Sz-Sz-B megyei FIDESZ-MMP megyei elnke, orszggylsi kpvisel lepleztk le, majd a szobor krl hrom a felnvekv genercira emlkeztetve hrom Tiszafa lett elltetve.

|